Preskočiť na obsah

„Aj klavír vyhodili z okna“

Vyberte si prosím z ponuky dátumov a termínov prehliadok:

  • ,,Aj klavír vyhodili z okna..."
    18.10. · 17:00
    Vstupenky
Vstupenky dostupné už len v pokladnici múzea.

Mrzí nás to, ale kvôli veľkému záujmu sú všetky vstupenky vyhradené pre online predaj vyčerpané.

Na pokladni zámku je dostupný obmedzený počet vstupeniek. Odporúčame Vám, aby ste pokladňu navštívili čo najskôr, nakoľko vstupenky sa rýchlo vypredávajú.

Vstupenky na prehliadku sú vypredané.

Mrzí nás to, ale kvôli veľkému záujmu sú všetky vstupenky na túto prehliadku vypredané. Žiadne vstupenky na tento termín nie sú dostupné ani na pokladni zámku.

Prosíme, skúste si vybrať iný termín vrámci dňa alebo zvážte návštevu v iný deň. Odporúčame sledovať našu webovú stránku a dostupnosť vstupeniek na jednotlivé prehliadky a podujatia.

Vzhľadom na vysokú návštevnosť odporúčame nakupovať vstupenky s dostatočným časovým predstihom online.

Život zasvätila ochrane pamiatok po celom Slovensku, no sama ostala v pamäti len úzkeho okruhu odborníkov. Reč je o Alžbete Güntherovej-Mayerovej – jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej umenovedy. Dnes sa jej príbeh vracia „na miesto činu” do Slovenského národného múzea v Martine, v ktorom pôsobila prostredníctvom projektu OZ Reminiscencie Aj klavír vyhodili z okna… . V interaktívnom predstavení, vystúpia známi herci Marek a Jana Majeskí. Podujatie spojené s diskusiou o ochrane kultúrneho dedičstva sa uskutoční v piatok 18. októbra 2024 o 17.00 hod. vo veľkej zasadacej miestnosti Slovenského národného múzea v Martine – Etnografického múzea (Barmuseum).

V čase, keď Dr. Güntherová-Mayerová intenzívne bojovala za záchranu vojnou a povojnovými výtržnosťami zdevastovaných pamiatok na Slovensku, bola v rámci akcie B odsunutá z Bratislavy. Namiesto živorenia v Husinej, kde mala pracovať ako dojička, sa nakoniec vďaka svojim vedomostiam a skúsenostiam (a údajne aj vďaka Lacovi Novomestskému) stala správkyňou Betliara a Krásnej Hôrky. Po troch rokoch, počas ktorých urobila množstvo práce nielen pre záchranu a inventarizáciu oboch objektov, ale aj pamiatok po celom Slovensku, ju povolali späť do Bratislavy. Dovtedy pomohla vytvoriť múzeá a expozície na mnohých miestach našej krajiny. Šírka jej znalostí bola neobyčajná – venovala sa ľudovému umeniu, umeleckým remeslám, dejinám umenia v európskych súvislostiach, múzejníctvu aj najsúčasnejšiemu umeniu.

Otváracie hodiny

Etnografické múzeum v Martine

Bežné otváracie hodiny:

Utorok – piatok: 9.00 – 17.00 h
Sobota – nedeľa: 10.00 – 18.00 h
Posledný vstup do múzea je 30 minút pred koncom otváracích hodín. 

Záhrada pri Slovenskom národnom múzeu v Martine
Od 1. apríla do 31. októbra 

Utorok – piatok: 9.00 – 17.00 h 
Sobota – nedeľa: 10.00 – 17.30 h

Kontakt

Sídlo 

Etnografické múzeum
Malá hora 2
036 80 Martin 

Kontakt

e-mail:  snmmartin@snm.sk
telefón: +421 43 24 54 231
web:    www.snm.sk

Kde nás nájdete

Ako sa k nám dostanete?  

Slovenské národné múzeum v Martine sídli na Malej hore 2. Pešiu zónu v Martine pri Slovenskom komornom divadle križuje ulica Andreja Kmeťa. Na jednom jej konci je železničná stanica na druhom konci, na kopci je budova múzea. Neďaleko múzea sa nachádza Národný cintorín.

Prístup do objektu pre návštevníkov ZŤP 

Múzeum v súčasnosti bohužiaľ nemá bezbariérový vstup. 

V prípade otázok týkajúcich sa online nákupu vstupeniek nás kontaktujte na email pomoc@snm-online.sk